Aktualności

 
             Z przykrością informujemy, że w dniu 25 grudnia 2020 roku w wieku 81 lat odszedł na wieczną wartę ppłk Jan Chrapek zasłużony oficer wojsk chemicznych 1WDZ, czynny członek Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców.W dniu 29.12.2020 r w Modlinie oddbyła się msza święta, a pogrzeb odbył się w rodzinnych stronach, w Przemyślu.Składamy  rodzinie naszego kolegi i przyjaciela wyrazy smutku i najszczersze kondolencje.

                                                                 ZARZĄD SORK

    W związku z 75 rocznicą zakończenia II Wojny Światowej Stowarzyszenie Kościuszkowców poniżej publikuje opracowanie tematyczne i slajdy wykonane przez naszego kolegę Tadeusza Foremskiego

Dzisiaj otrzymaliśmy zaproszenia od harcerzy, które prezentujemy                                                    poniżej-28.01.2020r.

 

21 września 2019 r. na Boisku Orlik na osiedlu Piaski odbył się jubileuszowy, X Legionowski Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych.

Zwycięzcami turnieju zostali:

I miejsce –1 Brygada Pancerna z Wesołej

II miejsce – 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia DGRSZ z Białobrzegów

III miejsce –2 Pułk Saperów z Kazunia,

Najlepszy strzelec Fręśko Przemysław, najlepszy bramkarzPastuszka Bartłomiej, najmłodszy zawodnik Mastalerz Kacper, najstarszy zawodnik Klęczaj Grzegorz.

Patronat honorowy sprawowali oraz nagrody ufundowali prezydent miasta Legionowo, starosta legionowski, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej, Arena Legionowo, Stowarzyszenie Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców, firma GRODNO S.A. Hurtownie Elektryczne z Michałowa Grabiny, Market CHEMKO - dom, ogród, mieszkanie z Michałowa Reginowa, Firma NOVA BP OKNA I DRZWI z Legionowa, Przychodnia Lekarska „PULS” z Legionowo Piaski.

Wraz ze Stowarzyszeniem Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców turniej zorganizowali i obsługiwali: płk Józef Dziedzic, ppłk Krzysztof Karolak, cho Tomasz Reksulak, ppłk Wiesław Patuła, chor Andrzej Czarnecki, Andrzeji Bilarski, chor. Wojciech Wojcieszak, Jakub Sienkiewicz.

 

 

 

Informuję ponadto, że zapowiedź zorganizowania turnieju umieszczona była na dużych ekranach które znajdują się na dworcu PKP oraz w kilku ważniejszych miejscach w Legionowie. Na informacji umieszczone było logo stowarzyszenia. Informacja powyższa była wyświetlana przez okres około tygodnia.

Baner firmy prezentowany był od piątku 20.09.2019 r. do czwartku  26.09.2019 r. w rejonie Orlika - jak na zdjęciu.

 

                                                                                                                                                  Józef Dziedzic

   75 rocznica wyzwolenia Warszawy Pragi przez żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego

    zorganizowana przez Stowarzyszenie Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców

   Na zaproszenie Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 8 w dniu 19.06.2019 delegacja ze Stowarzyszenia ORK w składzie:J.Duluk, K.Niewęgłowski, S.Lasota uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2018/2019. oraz zakończenia działalności, po 20 latach istnienia,Gimnazjum nr4 im.Aleksandra Kamińskiego.

  Sztandar Gimnazjum uroczyście został odprowadzony celem umieszczenia w gablocie na widocznym miejscu.

   Po wręczeniu wielu nagród i dyplomów od Prezydenta Miasta Legionowo, Komitetu Rodzicielskiego i Dyrekcji Szkoły odbyła się część artystyczna, po której wiele wzruszeń udzieliło się Pani Dyrektor i przybyłym gościom.Na dowód , że tam byliśmy poniżej kilka zdjęć. 

Zdjęcia ze spotkania noworocznego członków SORK;- gen.bryg. Zenona Poznańskiego i płk Andrzeja Pendzla w kole nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1Batalionu Saperów w dniu 18.01.2019 roku w Pułtusku.Spotkanie prowadził Prezes Koła nr 24 Pan gen.bryg.Bogusław Bębenek.

Zdjęcia z przebiegu obchodów 75 Rocznicy Bitwy pod Lenino

 

W przededniu Święta 75 rocznicy bitwy pod Lenino w dniu 11 pażdziernika, nasze Stowarzyszenie zorganizowało uroczystości upamiętniające żołnierzy kościuszkowców uczestników tej bitwy.

Członkowie stowarzyszenia i przybyli goście i kombatant Pan Skrzypek uczestnik tej bitwy złożyli kwiaty przy pomniku Kościuszkowca w Warszawie.

 W dalszej części obchodów delegacje uczestników tego Święta złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci żołnierzy kościuszkowców w parku kościuszkowców w Legionowie, a następnie posadzono kilkadziesiąt drzewek, a godzinach wieczornych uczestniczyliśmy  w kościele garnizonowym na mszy św. podczas  której homilię wygłosił ks.płk Zenon Pawelak.

Poniżej migawki z przebiegu tych uroczystości.


  TAK OBCHODZONO ROCZNICĘ BITWY POD LENINO W 2011 ROKU

     Obchody  75 rocznicy powstania 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki     Stowarzyszenie Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców zorganizowała w dn.18-20 maja2018 roku obchody 75 rocznicy powstania 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki. W ramach obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości dokonano również odsłonięcia Alei Pamięci Jednostek Wojskowych, które stacjonowały w Legionowie od 1918 roku oraz kamienia pamięci poświęconego Kościuszkowcom.

     Obchody rozpoczęły się 18 maja o godz. 10.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie zgromadziła się liczna rodzina Kościuszkowska, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy. Reprezentowane były poczty sztandarowe na czele z historycznym sztandarem 1 DP im. T. Kościuszki.


AKTUALNOŚCI

Wszelkie ciekawostki i aktualnosci przesylaj na adres aktualnosci@sork.pl30-03-2018r-

została uruchomiona nowa strona internetowa.

Październik 2017:

Zarząd Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców z przykrością zawiadamia, że w dniu 19 października 2017 roku odszedł z naszego grona nasz serdeczny kolega i przyjaciel gen. broni Andrzej Tyszkiewicz - wieloletni dowódca 1 pz i szef sztabu 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. T. Kościuszki.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Starej Miłosnej ul. Borkowska 1 w dniu 27 października 2017 o godz. 11:00.

Członkowie SORK składają kondolencje i przekazują wyrazy współczucia pogrążonej w żalu Żonie i Rodzinie.


Luty 2017:

Złote Gody

W dniu 18 lutego 2017 roku w Sali Ślubów Urzędu Miasta prezydent Roman Smogorzewski złożył życzenia dwunastu parom obchodzącym jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego.

Wśród świętujących par byli członkowie naszej organizacji: Andrzej Pendzel z żoną Wandą i Ryszard Kowalczyk z żoną Martą.

Jubilaci odnowili przysięgi małżeńskie, Prezydent udekorował świętujące pary medalami

„Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Były dyplomy, kwiaty upominki i gratulacje. Uroczysty nastrój udzielił się również zgromadzonym rodzinom, przyjaciołom i kolegom.

Obszerny materiał zdjęciowy znajduje się na stronie Legionowo Porusza.

https://www.facebook.com/pg/LegionowoPorusza/photos/?tab=album&album_id=819729794831887

Zapraszamy również do naszej galerii zdjęć.


Styczeń 2017:

43 rocznica wyzwolenia prawobrzeżnej Warszawy

W dniu 17 stycznia 2017 roku w 43 rocznicę wyzwolenia prawobrzeżnej Warszawy nasi koledzy:

płk Kazimierz Niewęgłowski i płk Jan Duluk złożyli kwiaty pod pomnikiem Kościuszkowca

w Warszawie.Grudzień 2016 r


Spotkanie wigilijne w szkole podstawowej nr 8

Połączyła nas historia, długoletnia współpraca, szacunek i prawda o żołnierzach

1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W dniu 20 grudnia 2016 roku na zaproszenie Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Młodzieży Szkoły Podstawowej Nr 8 im. 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie przedstawiciele Zarządu SORK wzięli udział we wspólnym spotkaniu opłatkowym z sympatykami Szkoły, władz miasta i społeczeństwa. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Prezydent Miasta – Roman Smogorzewski, przedstawiciele zaprzyjaźnionych parafii: ksiądz proboszcz płk Zenon Pawelak, ksiądz wikariusz Andrzej Sulej, ksiądz proboszcz Tomasz Chciałowski, ksiądz wikariusz Piotr Domański, radny miasta Legionowa Józef Dziedzic, i inni zaproszeni goście.

Po złożeniu wzajemnych, serdecznych życzeń i przełamaniu się opłatkiem, wystąpił chór złożony

z Pań i Panów nauczycieli, który wykonał kilka najpiękniejszych kolęd.

Uroczystość zakończyła tradycyjna wieczerza wigilijna.Spotkanie opłatkowe

Nadchodzące obchody Świąt Bożego Narodzenia stwarzają okazję do rozlicznych spotkań w gronie najbliższych kolegów, przyjaciół oraz rodzin. Jak każdego roku w dniu 8 grudnia 2016 roku

w restauracji „Andara” spotkali się członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Kościuszkowska.

Spotkanie zaczęło się wspólną modlitwą z udziałem księdza ppor Mateusza Korpaka z kościoła garnizonowego w Legionowie oraz przedstawicieli władz miasta, powiatu i Zarządu Stowarzyszenia.

Po przełamaniu opłatkiem przy cichych rytmach najpiękniejszych kolęd polskich członkowie stowarzyszenia w miłej i sympatycznej atmosferze przekazali kolegom i ich rodzinom życzenia świąteczne i noworoczne.


Listopad 2016 r


Mural

W dniu 10 listopada 2016 roku w Legionowie dokonano uroczystego otwarcia historycznego muralu poświęconego 1050 - leciu chwały Oręża Polskiego. Cieszy nas fakt umieszczenia na muralu wzmianki o istnieniu i stacjonowaniu na terenie Legionowa Jednostek 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki.


Październik 2016 r


Ostatnie pożegnanie

W dniu 12 października 2016 roku w wieku 64 lat odszedł na wieczną wartę mjr Wiesław Karnasiewicz, przyjaciel i kolega, członek zarządu Naszego Stowarzyszenia pełniący funkcję sekretarza.

Jest nam smutno i będzie nam go bardzo brakowało. Cześć Jego pamięci.


Obchody Święta 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie

W dniu 12 października 2016 roku w 73 rocznicę bitwy stoczonej nieopodal wsi Lenino na Białorusi pomiędzy radziecką 33 Armią i walczącą w jej składzie polską 1 Dywizją Zmechanizowaną

im. Tadeusza Kościuszki a Wehrmachtem, członkowie naszego stowarzyszenia uczcili pamięć 510 poległych, 1776 rannych i 622 zaginionych żołnierzy naszej Dywizji poprzez złożenie kwiatów zarówno pod pomnikiem Kościuszkowca w Warszawie, jak i przy kamieniu upamiętniającym pamięć Jednostek Wojskowych stacjonujących po II Wojnie Świtowej na terenie Legionowa.

Po uroczystościach złożenia kwiatów Ksiądz Proboszcz Zygmunt Pawelak w Kościele Garnizonowym koncelebrował Mszę Świętą upamiętniającą ofiary bitwy.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


Czerwiec 2016 r.

Realizując jeden z celów naszego Stowarzyszenia - wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia, płk Stefan Lasota zorganizował w dniu 15.06.2016 r. wycieczkę do Maciejowic i Dęblina. W imprezie wzięło udział 31 uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie wraz z opiekunami oraz czternastoosobowa delegacja SORK. Szczególnie interesujący był pobyt w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z elementami bazy szkoleniowej pilotów i kontrolerów lotów oraz zwiedzić Muzeum Sił Powietrznych. Kustosz Muzeum w interesujący sposób przedstawił historię lotnictwa wojskowego i Szkoły Orląt, a następnie zaprosił na plac, gdzie zgromadzono samoloty będące na wyposażeniu Sił Zbrojnych od początku istnienia lotnictwa. Pobyt w WSOSP zakończono wspólnym zdjęciem pod pomnikiem ,,Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt".

14 czerwca 2016 r. 

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia pozytywnie oceniło pracę Zarządu Stowarzyszenia w 2015 r. oraz przyjęło sprawozdania z działalności Stowarzyszenia  za rok 2015.

Marzec 2016 r. Pod patronatem Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców w Szkole Podstawowej Nr 8 w Legionowie został zorganizowany Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Festiwal został przeprowadzony w dwóch etapach. Etap pierwszy odbył się w dniach 9-10. 03. 2016 r. i miał na celu przeprowadzenie kwalifikacji do finału festiwalu. Etap drugi odbył się 21. 03. 2016 r. z udziałem licznie zgromadzonej młodzieży w hali gimnastycznej szkoły. Przybyła również delegacja SORK z gen. bryg. Z. Poznańskim, płk S. Lasotą, płk A. Pędzlem i płk St. Samcem. Jury festiwalu z ramienia SORK przewodniczył ppłk dr T. Foremski. Finał festiwalu został przeprowadzony w dwóch kategoriach. W kategorii solistów I miejsce wyśpiewał Patryk Mastalerz wykonując piosenkę ,,Dziewczyna z granatem w ręce", a w kategorii grup wokalnych Hanna Pisarska i Natalia Pająk - piosenka ,,Szara piechota". Dyplomy i nagrody zwycięzcom i laureatom wręczył Wiceprezes SORK gen. bryg. Z. Poznański.

17 marca 2016 r. Odbyło się spotkanie Wielkanocne Członków Stowarzyszenia. W spotkaniu uczestniczyli byli dowódcy 1WDZ oraz  przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu Legionowo. Życzenia świąteczne złożył Prezes Zarządu gen. dyw. Piotr Czerwiński. Uczestnicy spotkania podzielili się jajkiem poświęconym przez kapelana garnizonu Legionowo ks. płk. Zenona Pawelaka.

6 lutego 2016 r.  W sali ślubów legionowskiego Ratusza Prezydent Miasta Legionowo uhonorował pary małżeńskie za ich długoletnie pożycie małżeńskie. Wśród dostojnych Jubilatów była "Nasza Kościuszkowska Rodzina", Państwo Jadwiga i Stanisław Aszklarowie, obchodzący "Złote Gody". W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia.

12 stycznia 2016 r. W Oddziale Legionowo wybrano nowe władze Oddziału. Prezesem Zarządu został płk Kazimierz Niewęgłowski, Wiceprezesem ppłk Tadeusz Foremski a Skarbnikiem Oddziału płk Lech Wójciak. Zebranie pozytywnie oceniło ustępujący Zarząd oraz działalność Oddziału na terenie miasta Legionowo i powiatu legionowskiego.

16 grudnia 2015 r. Odbyło się spotkanie Wigilijne, w którym oprócz członków i sympatyków Stowarzyszenia uczestniczyły władze samorządowe Miasta Legionowo i powiatu legionowskiego. Po odczytaniu przez Prezydenta Miasta Legionowo Roman Smogorzewskiego Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa Ks. płk Zenon Pawelak pobłogosławił opłatki, którymi podzielili się uczestnicy spotkania. Prezes Zarządu Stowarzyszenia gen. dyw. Piotr Czerwiński dokonał podsumowania działalności Stowarzyszenia w 2015 r. oraz złożył życzenia świąteczne i noworoczne.

6 lipca  2015 r. w Surażu na Podlasiu, odszedł na wieczną służbę, najstarszy z żyjących dotąd żołnierzy kościuszkowców, honorowy członek Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców, kpt. Antoni Jabłoński. Odszedł tuż przed, przypadającymi 23 sierpnia, 97 urodzinami. Pan Antoni, jako jeden z nielicznych,  przeszedł cały szlak bojowy od Lenino do Berlina.

8 maja 2015 r. w miejscowości Podgaje  w Gminie Okonek i Złotowie odbyły się uroczystości związane z 70 rocznicą zakończenia II wojny światowej. W uroczystościach oprócz mieszkańców, władz samorządowych i instytucji  powiatu złotowskiego uczestniczyły delegacje: 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców, ZŻWP w Ciechanowie, młodzieży szkolnej z Legionowa, Komornicy, Wieliszewa, Kielc i Warszawy. Podczas uroczystości w sposób szczególny uczczono pamięć bestialsko zamordowanych przez hitlerowców w Podgajach żołnierzy 3pp 1DP im. T. Kościuszki.

11 grudnia 2014 r. W Centrum Gastronomicznym Andara  w Legionowie odbyła się II część Walnego Zebranie Członków Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców. Dotychczasowy Prezes kol. gen. bryg. Zenon Poznański ponownie potwierdził rezygnację z funkcji. W swoim wystąpieniu podziękował ustępującemu Zarządowi za zaangażowanie i trud włożony w okresie mijającej kadencji. Nowym Prezesem Zarządu został kol. gen. dyw. Piotr Czerwiński a Wiceprezesami koledzy: gen. bryg. Zenon Poznański, płk Jan Duluk, płk Józef Dziedzic, płk Kazimierz Niewęgłowski. Sekretarzem na kolejną kadencję został mjr Wiesław Karnasiewicz a Skarbnikiem płk Stefan Lasota. Zebranie wybrało również Komisję Rewizyjną w składzie; płk Andrzej Pendzel (przewodniczący) płk Stanisław Aszklar i płk Stanisław Samiec. Po zebraniu na spotkaniu opłatkowym z udziałem Prezydenta m. Legionowa p. Romana Smogorzewskiego i kapelana garnizonu ks. płk Zenona Pawelaka uczestnicy złożyli sobie życzenia Świąteczne i Noworoczne.               

71 rocznica bitwy pod Lenino. Być jak Kościuszkowiec! Właśnie takie hasło przyświeca uczniom Szkoły Podstawowej nr 8 im. 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty w Legionowie, którzy pamiętają o swoim patronie Biorą oni udział w obchodach święta 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. T. Kościuszki, zapraszają znakomitych gości, kontynuują współpracę ze Stowarzyszeniem „Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców”. Kościuszkowiec jest żołnierzem, którego wyróżnia odwaga, patriotyzm i odpowiedzialność. Te cechy charakteru podkreślali oficerowie, którzy przygotowali dla naszych uczniów cykl zajęć związanych z patronem szkoły. To oni, w scenerii Muzeum Historycznego, najlepiej mogli opowiedzieć o tym, czym tak naprawdę wsławili się Kościuszkowcy. W galowych mundurach oficerowie prezentowali się dostojnie. Najmłodszych uczniów interesował przede wszystkim ubiór żołnierza, a szczególnie jego czapka. Starsi natomiast z zainteresowaniem słuchali wojskowych anegdot i opowieści. Dobrze, że nasz patron żyje nie tylko w historycznych przekazach. Spotkania z Kościuszkowcami dzisiaj wzbudzają dużo więcej emocji i zainteresowania.

10 sierpnia 2014 r. Udział delegacji SORK w uroczystościach związanych z 69 rocznicą bitwy pod Studziankami

24 czerwca 2014 r.  Podróż historyczna w rejon walk pod Magnuszewem z udziałem uczniów SP nr 8 w Legionowie im. 1WDZ.   

14 maja 2014 r. W Filii Muzeum Historycznego w Legionowie odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Walne Zebranie przyjęło sprawozdanie z pracy Zarządu oraz  sprawozdanie finansowe za rok 2013. Zgromadzeni postanowili zdjąć z porządku obrad punkty dotyczące wyboru Zarządu SORK z powodu niskiej frekwencji.

9 maja 2014 r. Delegacja SORK oraz ZŻWP z Ciechanowa wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez władze samorządowe Powiatu Złotowskiego oraz Gminy Okonek w m. Podgaje, gdzie bestialsko zostali zamordowani żołnierze 3pz podczas walk o Wał Pomorski.KRONIKAStowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców

Ilustrowany zapis kronikarski rozpoczęty piórem kol. Jerzego Kujawy przy redakcyjnym i edytorskim wsparciu ogółu członków

Legionowo - styczeń 2011

21 stycznia 2011 W Klubie Garnizonowym 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców. 16 uczestniczących w nim byłych żołnierzy zdecydowało urzeczywistnić ideę powołania do życia kościuszkowskiej rodziny, skupiającej organizacyjnie wszystkich chętnych, którym w dywizji dane było służyć lub pracować.  W serdecznej ale wielce rzeczowej dyskusji sprawnie prowadzonej przez kol. mjr Wiesława Karnasiewicza wypracowano i przyjęto statutowe założenia Stowarzyszenia podejmując decyzję o rejestracji środowiskowej organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przeprowadzenie tego procesu powierzono Komitetowi Założycielskiemu w składzie: gen. bryg. Zenon Poznański, płk Stefan Lasota, płk Andrzej Pendzel, ppłk Andrzej Karski, mjr Wiesław Karnasiewicz.

Komitet Założycielski Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców poinformował członków założycieli o przebiegu procesu rejestracji przez XIV Wydział Gospodarczy KRS Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy. Przedłożono min. Postanowienie Sądu o konieczności dokonania uzupełnień w Statucie Stowarzyszenia, stanowiących drobne formalne utrudnienie dla dokonania rejestracji. Propozycję dokonania wymaganych korekt przedstawił kol. płk Stanisław Aszklar

Strona redeagowana przez Zarząd Stowarzyszenia