theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Urodziny najstarszego Kościuszkowca

Zamieszkały w uroczym podlaskim miasteczku, Surażu nad Narwią, kpt. Antoni Jabłoński jest jedynym żyjącym i najstarszym żołnierzem kościuszkowcem, który przeszedł cały szlak bojowy

1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, wiodący od Leniono do Berlina. Do tego żołnierzem, którego spotkał zaszczyt zatknięcia biało-czerwonej polskiej flagi na szczycie Kolumny Zwycięstwa, w zdobytej hitlerowskiej stolicy.

Pan Antoni, 23 sierpnia 2014 roku, ukończył 96 lat i cieszy się, jak na swój wiek dobrym zdrowiem, przejrzystością umysłu oraz znakomitym samopoczyciem i humorem. Można się było o tym przekonać podczas okazjonalnego spotkania urodzinowego na posesji pana Antoniego. Podczas spotkania, w imieniu Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców, w tym jej prezesa generała Zenona Poznańskiego, życzenia jubilatowi wraz z wiązanką róż przekazał były żołnierz dywizji ppłk Andrzej Karski (R). W spotkaniu wzięli udział także dwaj z czterech synów jubilata Józef i Henryk oraz jedna z jego synowych, Jadwiga.

Podczas rozmowy pan Antoni wspominał swoje liczne przeżycia, w tym pobyt w Związku Radzieckim, wcielenie do Armii Czerwonej i dywizji kościuszkowskiej, walki pod Lenino, Zamościem, Lublinem na Wale Pomorskim, w Bydgoszczy i Kołobrzegu, wreszcie walki o sforsowanie Odry i Berlin.

Wspominał wielu swoich kolegów, z którymi ramię w ramię przeszedł szlak bojowy i których wielu nie wróciło. Wspominał także tych, którzy przeżyli i z którymi do niedawna jeszcze utrzymywał kontakt. Dzisiaj z frontowych towarzyszy broni nie pozostał nikt, gdyż całe jego pokolenie kościuszkowców odeszło na wieczną służbę. Kpt. Jabłoński jest świadom tego i nadal robi wiele aby pamięć o czynach i poświęceniu frontowców pamiętało młode pokolenie.

Pan Antoni mieszka tuż obok szkoły podstawowej i spotyka się z jej uczniami. Uczestniczy także, w miarę swych sił, prawie we wszystkich uroczystościach patriotycznych organizowanych przez gminę i powiat. Ostatnio, 15 sierpnia br., wziął udział w składaniu wieńców z okazji Dnia Wojska Polskiego pod pomnikiem wojny 1920 roku, ustawionym na Rynku Miejskim w Surażu. KA

Udostępnij:
Kategoria:Kronika
Wcześniejszy wpis
Kościuszkowcy pod pomnikiem bohaterów
Kolejny wpis
Odszedł najstarszy kościuszkowiec
15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://sork.pl 300 0